Mindfulness Nasıl Yapılır
Mindfulness Pratikleri

Mindfulness Nasıl Yapılır?

Mindfulness nasıl yapılır sorusunu son zamanlarda çok duyuyorum. Mindfulness;Şimdi ki zaman içerisinde gerçekleşen ”an”ın farkına varmakdır.”An”da oluşan duygu ve düşüncelerimizi hissederek yargılamadan gelip geçmesine izin vermektir.

Mindfulness dikkatimizi eğitmek için kullandığımız basit bir uygulamadır. Kolay gibi görünebilir ama uygulama esnasında bazı kişilere zor gelebilmektedir. Çünkü uygulama sırasında gelen düşüncelerde kaybolma alışkanlığı(uyku hali,sıkılma,anın içerisinde kalamama..)gibi durumlar olabilir.Bu gibi durumlarda uygulama yapmamaya teşvik eder.Ama unutulmamalı ki aslında kaçındığımız zorluklar bizim gerçeklerimizdir.

Şehir hayatının getirdiği stres,yaşadığımız ortamlar sürekli bizi strese sokar.Stres elbette hayatımız da büyük yeri vardır hatta stres olmayan bir hayatta yaşamak da zordur.Sorunlarla dolu olduğunuzda,yeni bir şeyin girebilmesi için yer,bir çözüm için yer yoktur.Bu yüzden,yapabildiğiniz her an için bir yer açın,bir boşluk yaratın ki şimdiki an da yaşam bulabilesiniz.

Mindfulness Pratiği Nasıl Yapılır?

Şimdi bulunduğunuz yerde olun.

Çevrenize bakın,sadece bakın gelen düşüncelerinizi de gözlemleyin.

Ekrana veya bulunduğunuz da ortamda ışığı,şekilleri,renkleri,dokuları görün.

Her bir şeyin sessiz mevcudiyetinin farkında olun.Her şeyin olmasına izin veren o küçük boşluğun farkında olun.

Sesleri dinleyin;onları yargılamayın.Seslerin altındaki sessizliği dinleyin.

Nefes alıp verişinizin ritmini gözlemleyin;içinize girip çıkan havayı hissedin.İçinizde ve dışınızda,her şeyin ”oluşuna”izin verin.

Mindfulness herkes için uygundur. Avrupa ülkelerinde meclislerde,okullarda,kampüslerde,sınavlara girmeden önce farkındalık pratikleri yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.