Dikkatli Hareketler
Mindfulness Pratikleri

Mindful-Dikkatli Hareketler

Dikkatli Hareket halinde olmanın ve hala farkındalık pratiği yapmanın bir yolu var mı? Kesinlikle. Birçok farkındalık uygulaması dinginlikte yapılırken, tek yol bu değildir. Bazen beden ve zihnin ihtiyaç duyduğu şey harekettir.

Bir araştırmaya göre 2018 Penn State çalışması , özellikle ruh hali, dikkatli hareket faydalarını araştırdı. Yang, “İnsanlar her zamankinden daha dikkatli ve daha aktif olduklarında, olumsuz etkide bu ekstra azalmaya sahip görünüyorlar” dedi. 

Artan konsantrasyon, zihinsel netlik, odaklanma ve genel enerji, aktif farkındalık uygulamasının avantajlarıdır. Belki ironik olarak, aynı anda daha büyük bir sakinlik duygusu yaratabilir. 

Yavaşlamak

Ana amacın daha iyi fiziksel forma girmek olduğu egzersizin aksine, dikkatli hareketin temel amacı hareket halindeki bedenin hislerini fark etmektir. Aktif farkındalık uygulaması, sinir sistemini düzenleyen zihin ve bedeni bir araya getirir.

Peki, zaman zaman – belki 4. vitesten 2. vitese – kasıtlı olarak nasıl hissettirdiğine dikkat ederek yavaşlamayı seçerseniz ne olur? Veya bir varış noktası veya zaman baskısı olmadan yürümeyi mi tercih ediyorsunuz? 10-20 kasıtlı adımda bile bu ortak günlük aktiviteyi periyodik olarak otomatik pilottan çıkarmanın nasıl bir şey olduğunu görebilirsiniz.

Bugün Kısa Bir Dikkatli Hareket Uygulaması Deneyin

Dikkatli Yürüyüş (10+ dakika):

Bunu doğal yürüyüşünüzden daha yavaş bir hızda yapmak, en azından başlangıçta farkındalığın artmasını sağlayacaktır. Bunu yaparken:

  •       Kaldırma, topuktan ayağa yuvarlanma, tekrar kaldırma ve ardından her ayağın aşağıya yerleştirilme durumlarının farkında olun.
  •       Bu sürecin akışına her seferinde bir ayakla, defalarca odaklanın.
  •       10-15 adımdan sonra, kollarınızı yanlarınızda bırakarak hareketsiz durun.
  •       Vücuttaki hislere dikkat edin.
  •       Hazır olduğunuzda, başladığınız yöne bakacak şekilde vücudu yavaşça döndürün.
  •       Tekrar kasıtlı bir ara verin.
  •       Hazır olduğunuzda işlemi tekrarlayın.

Sandalye Egzersizi;

Hareketleri yaparken amacımız bir antrenman yapmak veya belki bir pozda ustalaşmak olabilir. Bu harika.Hareketin kendisine odaklanmak için harika bir fırsattır. Diğer bir faydası da, masalarımızdayken masalarımızda çalışmaya kısa bir ara verebilmemizdir. Bu da konsantrasyonumuza, odaklanmamıza ve enerji seviyemize fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.