Farkındalık ve Stres
Mindfulness Pratikleri

Farkındalık ve Stres Azaltma

Özellikle farkındalık olmayan stres li bir çağda yaşıyor gibiyiz ya da belki hep böyle olmuştur? Elbette, telefon görüşmelerimiz, e-postalarımız, kısa mesajlarımız veya sosyal medyamız olsun, her şeyin hemen dikkatimize ihtiyaç duyduğu bir anlık iletişim çağında yaşıyoruz. Bütün bunlar çok faydalı olabilir.Ama zamanla bütün bunlara zaman yetİşememe gibi durumlar olabilir baskı oluşturabilirler.

Strese ne sebep olur?

Stres, hayatın bize fırlattıklarıyla baş edememe algımızdan bunaldığımızda ortaya çıkar. Ne kadar stresli hissedersek, o kadar çok endişeleniriz. Stresle başa çıkma mekanizması olarak bir tür eylemde bulunma olasılığımız o kadar artar. Mesela; daha fazla alkol veya ilaç alabiliriz.

Ne yazık ki, ne kadar çok endişelenirsek ve yararsız stresle başa çıkma yaklaşımlarına ne kadar çok başvurursak, o kadar stresli hale geliriz ve iyileşmenin daha da zor olduğu aşağı yönlü bir kısır döngüye gireriz.

Rahatlamak bize nasıl yardımcı olabilir?

Rahatladığımızda, zihin/beden sürecinin harika şifa işini yapmasını sağlarız. Nabzımız yavaşlar ve kendi içsel doğal ilaç fabrikamız kan dolaşımımızda bir takım gelişmeler görülebilmektedir;endorfinleri ve diğer hormonları üretmeye ve pompalamaya başlar. Bu da bizim sakin hissetmemizi sağlar. gergin ve memnun. Başka bir deyişle, kendimizi iyi hissetmeye başlarız. Sağlığın iyileştirilmesi amacıyla gevşeme, bedensel ve zihinsel gerilimin serbest bırakılmasını sağlar. Genellikle oturup televizyon izlemek kadar basit değildir. Yüzyıllar boyunca ve dünyanın her yerinde insanlar, bize yardımcı olabilecek çok çeşitli teknikler geliştirmişlerdir.

Uygun olan şu ki; gevşemenin ana faydası, stres hiçbir şekilde her zaman olumsuz veya zararlı olmasa da, rahatladığımızda stresli olmamamızdır. Farklı stres türleri vardır ve hayatta kalmak ve hayatta başarı için belirli bir miktar gereklidir.

Gevşeme, özellikle artrit, yüksek veya düşük tansiyon, astım ve ağrı gibi genellikle fiziksel olarak ilişkili durumlarla birlikte daha belirgin zihinsel/duygusal kaygı, stres ve fobilerden muzdarip olanlar için yararlıdır.

En etkili rahatlama şekli nedir?

Rahatlamayı öğrenmek eğlenceli ve ilginç olabilir. Sizi kendi kaynaklarınızın keşfedilmemiş bölgelerine zihinsel ve fiziksel keşif yolculuğuna çıkardığını keşfedebilirsiniz. Kendinizi içsel ve dışsal bir dinginliğe bırakmanın ne kadar büyük bir zevk olduğunu keşfedebiliriz. Bir insan olarak büyüyüp daha doyuma ulaştığınızı görebilirsiniz.

Hepimiz bütünüz. Biz beden, zihin ve ruhumuz, içsel varlığımız veya rehberimiz olarak adlandırmayı seçebileceğimiz bir şeyiz. Gevşemenin daha az belirgin faydalarından biri, sezgi güçlerimizi keşfetmemize, geliştirmemize ve geliştirmemize ve içimizdeki o küçük sese nasıl güveneceğimizi belirlememize ve öğrenmemize yardımcı olmasıdır. Yolculuk yaparken, şimdinin bizi rahatlamaktan alıkoyan bir şey olması gerekmediğini öğrenebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.