Çikolatayı Birde Böyle Yemeyi Deneyin
Mindfulness Pratikleri

Çikolatayı Bir de Böyle Yemeyi Deneyin

Çikolata farkındalık pratiğinde;bir parça çikolata yerken, buna aktif bir şekilde odaklanmanız gerekiyor. Bakalım neler keşfedeceğiz. Deneyimlerseniz bize de paylaşmayı unutmayın:)

Bir miktar çikolata seçin veya denemediğiniz yakın tarihte yemediğiniz bir tür olsun. Bitter, aromalı, sütlü istediğiniz her çeşit olabilir. Burada dikkat edilecek nokta son zamanlarda yemediğiniz bir tür seçmektir.

Paketi açın. Çikolatanın kokusunu içinize çekin. Sizi etkilemesine izin verin.

Çikolatadan bir parça koparıp ona iyi bakın. Gözleriniz bunun neye benzediğini, her bir köşesini incelesin.

Çikolatayı ağzınıza atın. Dilinizde tutmanın mümkün olup olmadığına bakın ve dilinizde erimesine izin verin. Çikolatayı yeme isteğinin geldiğine dikkat edin. Çikolatanın üç yüzden farklı tadı vardır. Bunlardan bazılarını fark edip etmeyeceğinize dikkat edin.

Bunu yaparken dikkatinizin dağıldığını fark ederseniz, sadece aklınızın nereye gittiğine dikkat edin ve tekrar yavaşça şimdiki ana geri dönün.

Çikolata tamamıyla eridikten sonra çok ağır bilinçli bir şekilde yutabilirsiniz.

Boğazınızdan aşağı akmasını bekleyin.

Diğer çikolata parçasıyla, bütün adımları tekrarlayın.https://dspace.akdeniz.edu.tr/handle/123456789/3885

Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Normalden farklı bir şey hissettiniz mi? Çikolata normal hızınızda yediğinizden daha lezzetli miydi?

Keşiflerinizi Mindfulness Atölyede paylaşmayı unutmayın.https://www.mindfulnessatolye.com

Yeme Bozukluğu Hakkında Bir Bilgi

Obezite tedavisinde kalori kısıtlaması gibi geleneksel müdahalelerin uzun süreli davranış değişikliği sağlamadığı düşünülmektedir.

Farkındalık, “şu andaki düşünce ve eylemlerin bilinçli bir şekilde farkında olma süreci” olarak tanımlanmaktadır. Yeme farkındalığı ise yeme eylemi süresince, düşünce ve eylemlerin bilinçli bir şekilde, yargılamadan farkına varılması olarak tanımlanır. Hücresel açlık, yeme eylemini beyne gelen sinyallere göre düzenleyen homeostatik bir süreçtir.

Besinlerin verdiği hazza göre yemek duyusal açlığı meydana getirmektedir.Yeme farkındalığına yönelik müdahalelerde; yeme davranışının nasıl ve neden oluştuğunu, fiziksel açlık ve tokluk sinyallerini içselleştirip duygu ve düşünceleri farkında olmaktadır. Besin seçimlerini yargılamadan o anda tüketilecek besine odaklanarak yemeyi öğretmek amaçlanmaktadır. Bu öğreti sayesinde yeme ile ilgili alışkanlık haline gelmiş davranışların kalıcı olarak değiştirilmesi sağlanmaktadır.Stres, sıkıntı, depresyon gibi olumsuz duygulardan kaçışla olan ilgisini azaltarak, duyguların da kabullenilmesini sağlamaktadır.

Günlük basit bir yeme farkındalığı pratiği ile yeme hızının azaltılması, doygunluk sağlanınca yeme eyleminin sonlandırılması, porsiyon boyutlarının küçültülmesi, dikkat dağıtıcı etkenlerin azaltılması ve yemekten zevk alınmasının sağlanması beklenmektedir. İleride yapılacak çalışmalar, yeme farkındalığının öğretilmesinde bir standardizasyon sağlamayı ve yeme farkındalığının uzun vadeli etkisinin hastalıklarla ilişkisini ortaya koymayı amaçlamalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.