Mindfulness Nedir?

MİNDFULNESS(Farkındalık)NEDİR?

Son zamanlarda oldukça popüler olan Mindfulness(Farkındalık) nedir?

Mindfulness; Şimdiki zaman içerisinde gerçekleşen beden duyumlarına dikkat ederek an ‘da kalabilmektir. Bedensel hislerin, düşüncelerin, duyguların-oldukları haliyle, değiştirmeye çalışmadan farkına varmaktır.

Farkındalık yapan kişi daha net bir zihinle daha doğru ve hızlı karar alabilir. Etkileri hayat değiştirici boyutta olabilmektedir.

Massachusetts Üniversitesi Tıp Merkezi Stres Azaltma Kliniğinin kurucusu ve  yöneticisi olan Profesör Jon Kabat-Zinn’dir. Farkındalık meditasyonu uygulamasının ana akım tıbba taşınmasına yardımcı oldu. Farkındalık uygulamasının hem fiziksel hem de psikolojik belirtilerde iyileşme sağlayabileceğini gösterdi. 

Hayat kalitesini iyileştirir; Dikkatli olmak, hayattaki zevklerin ortaya çıktıkça tadını çıkarmayı kolaylaştırır. Faaliyetlerle tamamen meşgul olmanıza yardımcı olur ve olumsuz olaylarla başa çıkmak için daha büyük bir kapasite oluşturabilmektedir.

Fiziksel sağlığı farkındalık iyileştirir; Farkındalık stresi azaltmaya, kalp hastalığını tedavi etmeye, kan basıncını düşürmeye, kronik ağrıyı azaltmaya, uykuyu iyileştirmeye ve gastrointestinal zorlukları hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Farkındalık zihinsel sağlığı iyileştirir. Son yıllarda, psikoterapistler, depresyon, madde bağımlılığı, yeme bozuklukları, çiftlerin çatışmaları, anksiyete bozuklukları ve obsesif-kompulsif bozukluk dahil olmak üzere bir dizi sorunun tedavisinde önemli bir unsur olarak farkındalık meditasyonunu kullanılmaktadır.

Mindfulness Atölye hakkında sürekli eğitim vermektedir.İletişim için bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.