Blog

Ebeveynliği Farkındalıkla Zenginleştirme

Genellikle yaşlandıkça zamanın hızlandığı söylenir. Haftalar geçip gidiyor, sonra aylar ve sonra mevsimler ve biz farkına varmadan..Bir yıl daha geçerken inanamayarak başımızı sallıyoruz.Farkındalık, ebeveyn lere birçok fayda sağlar. Ancak önemli olan, çocuklarımızla geçirdiğimiz kısa anları gerçekten takdir etmemize yardımcı olmasıdır.

Karışıma çocukları da eklemek bu duyguyu yoğunlaştırır. Bu kadar çok değerli dönüm noktasıyla, şimdiden nasıl emeklediklerini, cümleleri bir araya getirdiklerini ya da ilk kez okul kapılarında vedalaştıklarını merak etme durumumuz var.

Farkındalık, ebeveyn lere birçok fayda sağlar. Ancak önemli olan, çocuklarımızla geçirdiğimiz kısa anları gerçekten takdir etmemize yardımcı olmasıdır.

Ebeveyn ler olarak hayat genellikle telaşlıdır: İşleri halletme ve günün programı boyunca herkesi harekete geçirme sürecine odaklanmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bir sonraki hareketimizi sürekli olarak planlamak, dikkatli olmamızı engeller. Ancak durduğumuzda ve şimdiki anla meşgul olduğumuzda, hayatı bu kadar tatlı kılan küçük şeyleri fark etme olasılığımız daha yüksektir. Bu durum çocuklarımızla olan bağımızı güçlendirmemize yardımcı olur. Ayrıca esenlik ve minnet duygumuza yardımcı olur.

Birine tüm dikkatinizi vermek harika bir hediyedir.Çocuklarımızı gerçekten dinlemek için çaba göstermenin birçok faydası vardır. Duyulduğunu ve anlaşıldığını hissetmelerine izin vermenin yanı sıra, kelimelerin veya davranışların arkasına saklanabilecek sorunları ortaya çıkarmak için daha iyi bir konumdayız. Çocuklarımızın ipuçlarına uyum sağlamamıza ve onlara rehberlik etmemize izin verdiğimizde, onların ihtiyaçlarını karşıladığımızdan emin oluruz.

Ve bazen öyle hissettirse de, elbette ebeveynlik tamamen çocukla ilgili değildir! Farkındalık uygulamak ayrıca stres tetikleyicilerimize uyum sağlamamızı ve yanıtlarımızı düzenleyebilmemizi sağlar. Bu, sakin, nezaket ve empati ile ebeveynlik yapmamızı sağlar ve zorlu günlerde bile olumlu kalmamızı teşvik eder.

Farkındalık MBSR kursu kayıt olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.