Jon Kabat Zinn
Blog

Jon Kabat-Zinn Kimdir?

Massachusetts Üniversitesi tıp fakültesinde profesörlük yapmıştır.Tıp hekimi olan Jon Kabat Zinn;Tıpta ve Sağık Hizmetlerinde eğitim vermiştir. Toplumda Farkındalık Merkezi’nin ve Farkındalık Temelli Stres Azaltma Kliniğinin kurucusudur.

MIT’de,Nobel ödülü almıştır. Dr.Salvador Luria’nın laboratuvarında moleküler biyoloji alanında doktora yapmıştır. Dr.Kabat Zinn’in araştırma kariyer boyunca iyileşmede zihin-beden etkileşimlerine odaklanmıştır.

Farkındalık Temelli Stres Azaltma kliniği;beyin ile stres başta olmak üzere duyguları işleyişine odaklanmıştır. Bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi başta olmak üzere;farkındalık eğitimlerinin kronik ağrı ve stresle bağlantılı rahatsızlıklar çeken insanlar üzerindeki klinik uygulamalarına odaklanmıştır.

Dr.Kabat Zinn’in çalışmaları farkındalık hareketinin hastaneler ve okullar,kurumlar,hapishaneler ve profesyonel spor organizasyonlarında büyük önem kazanmasına katkı sağlamıştır.Ve bugün dünyanın dört bir yanındaki tıp merkezleri farkındalık eğitimine dayalı klinik programlar sunuyorlar.

Jon Kabat-Zinn tamamlayıcı tıp alanında Akademik Sağlık Merkezleri kurucusu üyesi ve Zihin ve Hayat Enstitüsü yönetim kurulu üyesidir.

Jon Kabat Zinn Aldığı Ödüller

1994 yılında Dr. Kabat-Zinn, Interface Foundation Kariyer Başarı Ödülü almıştır. New York Open Center’ın Tıp ve Sağlıkta Onuncu Yıl Dönümü Başarı Ödülü’nü aldı. 1998’de San Francisco’daki California Pacific Medical Center çalışmıştır. Sağlık ve Şifa Enstitüsü’nden Sanat, Bilim ve Şifa Ruhu Ödülü üzerine 2001’de 2. Yıllık Öncü Ödülü’nü aldı.

” La Jolla, California’daki Scripps Bütünleştirici Tıp Merkezi’nden ve 2007’de Bravewell Philanthropic Collaborative for Integrative Medicine’den Bütünleştirici Tıpta Açılış Öncüsü Ödülü’nü ve 2008’de Zihin ve Beyin Ödülü’nü aldı .İtalya, Torino Üniversitesi, Bilişsel Bilimler Merkezi’nden Dr. Fetzer Enstitüsü’nün Kurucu Üyesi ve Davranış Tıbbı Derneği’nin bir üyesidir. Entegratif Tıp için Akademik Sağlık Merkezleri Konsorsiyumu’nun kurucu toplayıcısıdır. Zihin/beden ve bütünleştirici tıbbın yaratıcılığından faydalanmıştır. Dalai Lama ile batılı bilim adamları ve daha derin bir anlayışı teşvik etmiştir. Zihnin doğasını bilmenin ve araştırmanın farklı yollarını faydalı amaçlar için kullanmak görev yapmıştır. Diyaloglar düzenleyen bir grup olan Akıl ve Yaşam Enstitüsü’nün Yönetim Kurulu’nda görev yapmıştır.Duygular ve gerçeklik. 2005’in eş program başkanıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.