Kabul
Blog

Farkındalık ve Kabul

Kabul etmek her zaman iç dünyamız her zaman olmasını istediğimiz gibi değildir. Dünyayı yargılamayı ve onu düşüncelerimizde ve hayallerimizde olmasını istediğimiz dünyayla sürekli kıyaslar.

Olmasını istediğimiz işler için sürekli bir çaba haline bürünürüz.

Bu farkındalık kaderimize teslim olmak anlamına da gelmez. Bir deneyimin şu anda burada olduğunu kabul etmek demektir. Mindfulness bu deneyimlerin hayatınızın kontrol rolünü ele geçirmesine izin vermez ve hayatınızı yargılamak, ona saldırmak, tartışmak yerine şefkatle gözlemlemenizi sağlar. https://openaccess.mef.edu.tr/handle/20.500.11779/251

Bu da hayatınızın üzerinde büyük bir kontrole sahip olmanızı sağlar. Ama en önemlisi, sorunlarla en etkili şekilde ve en uygun anda başa çıkmanızı sağlar.

Geliştirmeye çalışabileceğiniz bazı yollar şunlardır:

  • Kabul etmediğiniz deneyimin etiketini nazikçe belirtin. Örneğin, kızgın olduğunuzu kabul etmiyorsanız, zihninizde kendinize şunu söyleyin: “Şu anda kızgın hissediyorum… Kızgın hissediyorum.” Bu şekilde, duygunuzu kabul etmeye başlarsınız.
  • Vücudunuzun hangi bölümünün gergin hissettiğine dikkat edin ve nefesinizin gerginlik alanına girip çıktığını hayal edin. Nefes alıp verirken kendinize, “Sorun değil. O zaten burada… O zaten burada” deyin.
  • Mevcut düşüncelerinizi/duygularınızı/duygularınızı 1’den 10’a kadar bir ölçekte ne kadar kabul ettiğinizi veya kabul ettiğinizi düşünün. Kabulünüzü 1’e çıkarmak için ne yapmanız gerektiğini kendinize sorun ve ardından elinizden gelenin en iyisini yapın.
  • Deneyiminiz hakkında gerçekten meraklı olun. Şunu düşünün: “Bu duygu nereden geldi? Nerede hissediyorum? Bunda ilginç olan ne?” Bu sayede merak sizi biraz daha kabullenmeye yönlendirir.

Olmak istediğiniz yere nasıl gideceğinizi bulmaya başlamadan önce, nerede olduğunuzu bilmeniz ve kabul etmeniz gerekir. Paradoksal olarak kabul, herhangi bir radikal değişimin ilk adımıdır. Nerede olduğunuzu ve şu anda neler olduğunu kabul etmezseniz, o noktadan itibaren uygun şekilde ileremezsiniz.

Hayatınızda yeni düzenlemeleri yapmak için sizde Mindfulness Atölye de MBSR kursumuza katılabilirsiniz.https://www.mindfulnessatolye.com

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.