Farkındalık ile Beyninizi Yeniden Yapılandırabilirsiniz
Blog

Beyninizi Farkındalık ile Yeniden Yapılandırabilirsiniz

Beyin ve Farkındalık arasındaki ilişkiler oldukça bağlantılıdır.

Farkındalık aslında beyninizi yeniden düzenler. Bilim adamları, farkındalık uygulayarak, yararsız sinaptik bağlantıları ortadan kaldırabileceğini gördüler. Ayrıca gri maddenizi artırabileceğinizi ve beynin yeni alanlarında yeni bağlantılar oluşturabileceğinizi keşfettiler. Bilim adamları buna nöroplastisite diyorlar. Beyniniz sabit değil, sürekli değişiyor ve beyninizi bilinçli olarak değiştirebilir.Zihninizin nasıl çalıştığını kontrol edebilirsiniz.https://acikbilim.yok.gov.tr/handle/20.500.12812/37061

 Farkındalık, beynin ön lobunun arkasında, alnın derinlerinde bulunan bir yapı olan; anterior singulat korteksteki (ACC) gri maddeyi arttırır. ACC, öz-düzenleme ile ilişkilidir; Bu, dikkati ve davranışı amaçlı olarak yönlendirmektir. Uygunsuz diz üstü tepkileri bastırma ve stratejileri esnek bir şekilde değiştirme yeteneği anlamına gelir. 

Farkındalık, beynin duygular ve duygusal düzenleme ile ilişkili bir alanını geliştirir. Duyguları hissetmenizi engellemez. Bunlarla sağlıklı bir şekilde başa çıkmanız için zihinsel alan sağlar. Böylece onlarla etkili bir şekilde başa çıkabilimektedir.Tepki vermeye meyilli olmak yerine net seçimler yapabilirsiniz. 

Sinirbilimciler ayrıca farkındalık uygulamasının; algı,vücut farkındalığı, ağrı toleransı, duygu düzenleme, iç gözlem, karmaşık düşünme, içgörü, duygusal zeka ve benlik algımızla ilgili beyin alanlarını etkilediğini göstermiştir. https://www.mindfulnessatolye.com

Kısacası, beyin ve farkındalık sizi dirençli kılar. Olumsuz duyguların üstesinden gelmenize, stresle başa çıkmanıza, işlevsiz düşünme kalıplarını geçersiz kılmanıza yardımcı olur; Farkındalık, net rasyonel kararlar vermenize yardımcı olur.Karşınıza ne çıkarsa çıksın hayatınızın kontrolünü tekrar size verir.

Mindfulness Atölye’nin düzenlediği MBSR kursuna katılmak için bize ulaşın.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.